Údržba

Údržba

Teplá voda ve vířivce je ideálním prostředím pro výskyt bakterií a plísní. Je proto důležité ji pravidelně udržovat. Samozřejmostí je sledování kvality vody a měření a regulace desinfekce i pH hodnoty. Způsobů čištění existuje mnoho. Je jen na Vás, který zvolíte.

Chlor

Klasikou pro desinfekci vody je chlor. Je cenově dobře dostupný, má však určité nevýhody. Pokud vodu přechlorujeme, může podráždit a vysušit pokožku. Naopak pokud bude ve vodě chloru nedostatek, začne se kazit a zakalí se. Vysoká teplota vody ve vířivce navíc urychluje rozklad chloru. Chlor dráždí oči a sliznici, je cítit a stále přibývá lidí, kteří jsou na něj alergičtí. Je-li toto i Váš případ, bude vhodnější použít některý z bezchlorových přípravků.

Kyslíková chemie

Použitím kyslíkových přípravků se vyhneme podráždění pokožky i alergii na chlor. Jsou však finančně náročnější a je nutné je dávkovat přesně a pravidelně. Použít lze kyslíkové tablety nebo kyslíkový aktivátor ve formě roztoku, který výrazně zesílí účinnost kyslíkové chemie. Pro správnou funkci těchto přípravků musí zůstat hodnota pH neutrální, tzn. 7 – 7,4.

UV lampa

Novinkou je dezinfekce vody pomocí ultrafialového záření. Působení UV lampy způsobuje rozklad nukleových kyselin DNA a RNA. Díky tomu se veškeré mikroorganismy, viry, bakterie i plísně ve vodě úplně rozpadnou. UV záření nijak neovlivní chuť či zápach vody a přesto zajistí její nezávadnost.

Algicid

Tento chemický přípravek slouží k hubení řas a prevenci jejich výskytu nejen ve vířivých bazénech. Existuje více typů Algicidu, pro použití do vířivky by se ale měl používat nepěnivý.

Kromě čištění a desinfekce vody ve whirlpoolu je důležité dbát také na čistotu stěn, případně víka. Pro údržbu různých materiálů jsou vhodné různé přípravky. Je proto nutné informovat se o jednotlivých materiálových provedeních whirlpoolů a samotných částích vířivých van.